Rozhovor s Sherylin Lee

29. března 2014 v 11:29 | Mirimë (Karolína Kahounov) |  Rozhovory
Ahojky :),
nes tu pro vás mám jeden z dlouho slibovaných článků - první rozhovor! Vytvořila jsem ho se Slovenkou Sherylin Lee (tady je její web). Rozhovor byl na jejích stránkách zveřejněn již v pondělí, já jsem se však k tomu, abych napsala článek na blog, dostala až teď :/.


Doufám, že se vám rozhovor bude líbit - já si tedy myslím, že otázky Sherylin jsou velmi dobré! :)


Ako si sa dostala k písaniu?
Moje první vzpomínka týkající se psaní je stará tak osm let. Tehdy mě mohlo být asi šest a najednou mě napadl příběh o kolouškovi a jeho mamince, kterou chytili zlí lidé! Krátkou povídku jsem chtěla napsat, ale v té době jsem ručně psát ještě příliš neuměla… Tak jsem ji nadiktovala své mámě a nakreslila k ní obrázek.
Když jsem v osmi letech přečetla svoji první knížku (čtení mě do té doby moc nelákalo), začala jsem psát příběh týkající se koní. Musím říci, že se ze začátku dost podobal té jediné knize, kterou jsem do té doby přečetla, ale postupně se začal odlišovat… Psaní mě hrozně chytilo. Bavilo mě to a na papíry jsem rukou psala pokračování. Někdy v té době se zrodil můj sen být slavnou spisovatelkou.
Také mě bavilo psát různé kratičké povídky nebo básničky. Ve čtvrté třídě jsem něco zkusila poslat do literární soutěže, kde jsem měla úspěch. Tak to pokračovalo. Psala jsem do soutěží, často jsem měla alespoň čestné uznání nebo jsem se umisťovala v soutěžích, kde vyhrálo deset nejlepších a neříkalo se přesné pořadí výsledků. Jeden z mých největších úspěchů doteď je první místo v "Píšu povídky, píšu básně, je mi těžko, je mi krásně" (vyhrála jsem ji v jedenácti letech). Má povídka se dokonce objevila i ve sborníku této soutěže.
O čom je tvoja knižka?
Jde o první knihu z plánované fantasy trilogie.
Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá dívka Liliana s přezdívkou Lilien, která jednoho dne čeká na svoji kamarádku. Ta však stále nepřichází a na místo doráží mladý chlapec, jenž si říká Nevvran. Tvrdí dívce, že on pochází z jiného světa a na ten náš se dostal kouzlem, která docela ovládá. Jeho říši beze jména prý už před desítkami let obsadily bytosti, které vlastní magické diamanty s tajuplným původem. Jsou to samozvaní vládci a pustoší onen svět. Stávají se stále silnějšími… Ale prý se jim už podařila najít cesta na Zemi, kde by následky jejich útoku byly nedozírné!
Podle Nevvrana má Liliana velkou magickou sílu, s jejíž pomocí by je mohla dokázat svrhnout… Avšak jak dívku poznal? Uvěří mu Lilien a vydá se s ním na nebezpečnou cestu, která vede k místu, kde se údajně zlí vládci často skrývají (mohou se totiž snadno přemísťovat díky černé kopuli, v níž žijí.)? Co se stane, až se dívka setká s tvory, kteří správně nikdy neměli existovat? Podaří se jí naleznout odpovědi na mnohé otázky? Všechno se komplikuje… Skrývá před ní nevyzpytatelný Nevvran tajemství? Jaké?
A co když se na Lilien chystá zrada?
Ako sa ti vlastne podarilo vydať knižku? Bola to dlhá cesta?
Do nakladatelství NAVA se můj rukopis poprvé dostal už někdy na přelomu roku 2011/2012. S vydáním mé knihy váhali a já to mezitím zkoušela s jinými nakladateli. Ale asi před rokem a půl jsem Poslání trochu přepracovala. Nechala jsem původní charaktery, jen trochu pozměnila styl, jakým byl příběh napsán. Šéfredaktorovi NAVY se jim líbil můj sloh, má fantazie… a nakonec mi knihu vydali :) . Dost se to protahovalo, původně měla vyjít už na podzim 2013, ale pak se datum vydání posunulo na únor 2014.
Kto ti navrhol obálku pre knižku?
Nakreslila mi ji a graficky zpracovala nadaná studentka grafiky, Anna Martinovská. Myslím, že obálka je velmi povedená. Jinak se uvnitř knihy nacházejí 2 mé vlastní ilustrace.
Ako si spokojná so svojou knižkou teraz po vydaní, sú nejaké vecí, ktoré by si na nej zmenila?
Ano, určitě jsou. Teď dělám korekturu k druhému dílu, který jsem předtím dlouho nepsala. Potřebovala jsem se znovu do příběhu "dostat", proto jsem si po jeho vydání znovu přečetla první díl. Určitě jsou věci, které bych napsala jinak a je docela zdrcující vidět v knížce nějaké chyby… Nad tím však moc nemyslím, u mě převládá radost, že jsem vůbec něco takového napsala :) . Když Poslání čtu, navíc po chvíli hned zapomenu, co mi přesně vadilo, takže asi tak. (Nemůžu si to pak vyčítat, když si to ani moc nepamatuji.)
Píšeš už pokračovanie?
Z druhého dílu mám napsanou většinu. Dlouhou dobu jsem ho nepsala - nebo přesněji, nepracovala jsem na něm tolik intenzivně - proto teď kontroluji jeho už napsanou část. Až k ní dodělám opravu, pouštím se do závěru druhé části mé série :).
Čo by si odkázala tým, ktorí tiež chcú vydať knižku?
Hlavně se nevzdávejte. Věřte ve svůj sen a jděte přes všechny nástrahy života, které vám osud připraví. :) Tato věta, myslím, platí i pro lidi, kteří chtějí dosáhnout něčeho jiného :)
Bolo tvojím snom vydať knihu alebo píšeš pretože to inak nevieš? Napísala by si tú knižku aj vtedy, keby si vedela, že ju nikto nikdy nevydá?
Ano, už dlouho mám sen vydat knížku.
Knihu bych určitě napsala, i kdybych věděla, že se nikdy nevydá. Píšu hlavně proto, že mě to baví. Třeba na druhém dílu Cesty za spásou jsem začala pracovat v době, kdy to s vydáním prvního dílu nevypadalo příliš nadějně.
Kniha hodná napsání je ta, kterou byste napsali přesto, že se nikdy nevydá. :)
Několik měsíců před vydáním jsem příběh ještě trochu upravila. Myslím, že to byla největší korektura, jakou jsem kdy sama u svých knihy dělala… Prostě jsem chtěla, aby podala stoprocentní "výkon". :) Přidala jsem dokonce několik scén a pár informací, které do té doby knize tolik chyběly :D .
Kde by sme mohli nájsť tvoju knižku?
Moji knihu si můžete objednat třeba na e-shopech:
http://www.knihycz.cz/
http://www.dobre-knihy.cz/
http://knihy.abz.cz/
Samozřejmě je k dostání třeba i v kamenných obchodech...


Přeji vám hezký víkend,
Karolína (Mirimë)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majkelina Majkelina | Web | 29. března 2014 v 11:38 | Reagovat

Ahojky :)
Pěkně se to čte. Držím palce, ať máš podobných nabídek víc.
Majkelina :)

2 Amanda Amanda | Web | 29. března 2014 v 22:32 | Reagovat

Rozhovor jsem četla už na stránkách Sherylin.

Doufám, že se ti bude v psaní dařit i nadále....

3 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 30. března 2014 v 20:26 | Reagovat

[1]:

[2]: Díky :)

4 Ivo Fencl Ivo Fencl | E-mail | 9. dubna 2014 v 8:56 | Reagovat

Mě by zajímalo, jestli jsi už viděla film WAR HORSE (Válečný kůň)- podle i česky vydané, poměrně krátké knížky o Michaela Murpuga (tak se tuším jeho jméno píše?!). Mně se zdál film dost dobrej - a synovi, kterému je patnáct, taky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama