Recenze: Serafína - Přiběh draků

11. dubna 2014 v 20:58 | Mirimë (Karolína Kahounová) |  Další
Přeji vám krásný víkend,
napsala jsem recenzi na krásnou knížku od americké spisovatelky Rachel Hartman! Můj názor si můžete si ji přečíst pod CČ.

Serafína – Příběh draků
Název: Serafína - Příběh draků
Autorka: Rachel Hartman
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Počet stran: 352

Oficiální anotace
V zemi zvané Gored žijí již po desetiletí lidé a draci v míru. Po tajemné smrti lidského prince je však příměří ohroženo. Podaří se Serafíně, která před světem skrývá své životní tajemství, odhalit skutečného vraha? Budoucnost draků je v sázce a v Goredu již není pro nikoho bezpečno.

Proč jsem si knihu vybrala?
Zaujala mne na první pohled. Má hodně kladných ohlasů - během roku po vydání byla práva na překlad vydána do 16 jazyků, což rozhodně není málo, a v roce 2013 vyhrála cenu YALSA Book Award. Po dlouhé době jsem si chtěla přečíst nějakou klasickou fantasy a vybrala jsem si dobře. Měla jsem nejdřív docela vysoká očekávání, které se však změnila po přečtení několika negativních recenzí. Za mě ale mohu říct, že se mi kniha líbila.
Obálka se mi moc zamlouvá, akorát mi vadí červený nápis Young adult. Trochu ji kazí ten komentář od Christophera Paoliniho, na přední straně knížky mi tohle přijde až moc. I originální obálka má ale něco do sebe...

O autorce
Rachel Hartmanová se narodila v Kentucky, žila však na řadě různých míst včetně Chicaga, Filadelfie, St. Louis, Anglie a Japonska. Má bakalářský titul z literární komparatistiky. Ve vysokoškolském studiu dále nepokračovala a raději šla kreslit komiksy. Nyní žije ve Vancouveru se svou rodinou.
Hrála v dětství na cello a se sestrami zpívala v playbacku Mozartovy opery. Slavná renesanční písně Mille Regretz pro ni byla první inspirací k napsání fantasy románu, jehož jádrem byla hudba. Serafína je jejím debutem. Její webové stránky jsou rachelhartmanbooks.com
hartman_rachel

Děj
Serafína je šestnáctiletá pomocná učitelka hudby na zámku, která skrývá tajemství. Její matka byla dračice, která zemřela u jejího porodu. Její otec je právník, jež Serafíně zakázal na sebe příliš upoutávat pozornost - bojí se, aby někdo neodhalil dceřinu identitu.
Gored je svět, kde Serafína žije - svět, kde se střetávají dvě odlišné bytosti - lidé a draci. Před několika desítky let byla sepsána smlouva, která má udržovat draky a lidi v míru. Draci na lidském území nesmějí přebývat (až na výjimečné případy) ve své přirozené podobě - umějí na sebe brát podobu člověka, takzvaných sárantrasů. Aby se dali odlišit od lidí, až na výjimky nosí rolničky na krku.
Zanedlouho nastane Svátek smlouvy a do lidského světa má přijet samotný vůdce draků, ardmagar Comonot. Lidský princ je však zavražděn na lovu a mnoho lidí říká, že to udělal drak... Je tomu opravdu tak? Podaří se Serafíně s jejími přátely vypátrat skutečného vraha?p

Můj názor
První kapitola mi přišla taková divná, ale pak se to vylepšilo. Kniha mi přišla místy zmatená (hlavně první polovina) - občas mi připadalo, jako kdybych četla něco jiným jazykem. Některým věcem jsem napřed vůbec nerozuměla. Uvítala bych lepší uvedení do nového světa, čtenář se v něm může ztrácet (zvláště, pokud jde o první díl).
Serafína je psána ich formou z pohledu samotné hlavní hrdinky. Styl psaní mi vyhovoval, myslím, že se autorka umí krásně vyjadřovat. Všimla jsem si opakování některých frází - mě to moc nevadí, ale vím, že mnohým lidem ano. Tohle se ale může stát každému. Právě způsob, jakým je kniha napsána, je pro mě jeden z jejích největších kladů - občas jsem ani nemohla uvěřit, že jde o debutové dílo. Rachel Hartman musí být nesmírně nadaná. (Jinak nesmím opomenout pochválit překlad.)
Svět, do kterého nás zavedla, je rozhodně velmi poutavý. Jinak... Krásně tu byla popsána zmatenost draků nad lidskými emocemi, když se převtělí do podoby člověka. Draci tu navíc byli celkově vylíčeni vskutku originálně.
Serafínu jsem si jako hrdinku oblíbila. Po dlouhé době konečně nějaká sympatická hlavní postava, která mi neleze na nervy! Serafína je rozhodně taková, jak ji popisují - odvážná, tvrdohlavá, zvědavá a chytrá. Také mi přišla vynalézavá, citlivá a čestná. Líbilo se mi ale na ní, že nebyla úplně dokonalá - rozhodně žádná Mary Sue. Autorka krásně popsala její lásku k hudbě - to je opravdu povedené.
Mám taky ráda prince Luciana Kiggse, kapitána královské stráže a nemanželského syna princezny Laurel. Byl neuvěřitelně upřímný a vnímavý a nikdy nelhal. Občas mi jeho jméno lezlo krkem, ale to je vedlejší.
Mladá Glisselda na mě ze začátku působila jako rozmazlená nafoukaná princeznička - pak se ukázalo, že taková není. Myslím, že tohle byl i autorčin záměr - čtenáře trochu zmást. Jinak v knize se vyskytuje mnoho dalších postav...
Bohužel mi velká část knihy přišla taková bez napětí v ději a napětí mezi postavami. Nechci tím říct, že by kniha byla nudná, to určitě ne - občas jsem ale nenacházela takový ten "hnací motor", který by mě nutil číst stále dál a dál. Serafínu - Příběh draků jsem měla přečtenou za dost dlouhou dobu...
Ještě k té negativnější části - v knize mi trochu vadil chladný vztah mezi Ormou (Serafíniným dračím strýčkem a zároveň i učitelem) a samotnou Serafínou. Možná to ale byl i záměr, nevím...
Líbilo se mi, že do fantasy knížky je kladen takový důraz na hudbu a zároveň se jím prolíná i detektivní zápletka. Kniha je hezky romantická, ale rozhodně ne žádná slaďárna. Nečekaný konec a celé rozuzlení příběhu je opravdu vyvedené! Nejvíce se mi do paměti vryla poslední kapitola - je tak překrásně napsaná!
Moc se mi líbí, že se v knize objevují hluboké myšlenky, to mám moc ráda. (Vlastně jedna se prolíná celým příběhem...) Jinak tu najdete několik metafor a různých podvýznamů. To na mě působilo jako třešnička na dortu!

Hodnocení
Kniha se mi líbila. Scházelo mi ale jakési napětí a vadila mi zmatenost v příběhu. Jinak je dílo v mnoha ohledech víc než povedené, ale nakonec jsem se rozhodla dát čtyři hvězdičky. Už se ale těším na další díl, který má v originálu vyjít bohužel až v roce 2015 :(.


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 13. dubna 2014 v 16:27 | Reagovat

O knize jsem dost slyšela a chci si ji přečíst, abych si mohla udělat vlastní názor;)
Jinak, povedená recenze, smím se zeptat.. toto je tvá první recenze, nebo už jsi nějeké psala dřív?

2 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | 13. dubna 2014 v 18:22 | Reagovat

[1]: Ano, několik recenzí jsem napsala už dřív :). Píši totiž do našeho třídního časopisu, kde mám rubriku Knižní koutek. A mockrát děkuji! :)!

3 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 13. dubna 2014 v 19:22 | Reagovat

[2]: nemás zač;) tušila jsem že v recenzování už máš nějakou praxu, jelikož recenze je moc hezky uspořádaná a je vidět že přesně víš, co chceš čtenářům sdělit:) (já sama s tím mám hrozný problém :D)

4 Majkelina Majkelina | 16. dubna 2014 v 17:17 | Reagovat

Ahojky :)
Knihu jsem nečetla. Byl okolo ní velký boom, ale většina kamarádek spíš kritizovala. Uvidím, možná se na ni kouknu.
Jinak právě jsem dočetla Poslání. :D
Majkelina :)

5 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | E-mail | 16. dubna 2014 v 17:52 | Reagovat

[4]: Pokud se ti do toho bude chtít, můžeš mi sem na blog nebo na můj e-mail napsat svůj názor na Poslání :)
Budu ti vděčná :)

6 Majkelina Majkelina | 16. dubna 2014 v 18:22 | Reagovat

Ahojky :)
[5]: Dobře. Napíšu ti na e-mail.
Majkelina :)

7 Ilía Ilía | E-mail | Web | 18. dubna 2014 v 12:50 | Reagovat

Už dlouho si ji chci přečíst a akorát jsem v poslední fázi mé přemlouvací taktiky. Rodiče už podléhají, takže si myslím, že ji za chvilku budu držet v ruce :D
Četla jsem na ni hodně kladných recenzí a mám pocit, že jen jednu zápornou. To mě od ní ale neodradilo. Na dráčky si já prostě šáhnout nenechám. Určitě si ji přečtu! :D

8 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | 19. dubna 2014 v 11:31 | Reagovat

[7]: Myslím, že uděláš dobře (když si ji přečteš) :)

9 Julča Julča | Web | 24. dubna 2014 v 17:38 | Reagovat

Na tuto knihu se určitě taky chystám, ale moc nevím, co si to o tom mám myslet- taky jsem četla, jak dobré, tak horší recenze, ale prostě si na to musím udělat svůj vlastní názor :) Jako vždy.. Jinak ten nápis YA mi tam taky docela vadí, kdyby byl aspoň barvami sladěný s obálkou.. A ten napsaný názor Paoliniho - jo, mám ho ráda, ale myslím, že na knihu dávat tenhle nápis, jen aby se prodávala není ten nej nápad - mě to spíš odradí.. Ale knihu si chci přečíst už dlouho, takže někdy.. :)

10 Eamane Eamane | Web | 25. dubna 2014 v 20:24 | Reagovat

Já jsem knihou byla nadšená. Hodně lidí ji odsuzuje ale podle mě neprávem. Prostě se do toho buď nemohli začíst nebo nečetli pozorně, mě vůbec zmatená nepřišla. Chtělo to jen trošku klidu, Těším se na pokračování. Ale jak se říká - Sto lidí, sto chutí.

11 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 25. dubna 2014 v 20:49 | Reagovat

[9]: :) Paoliniho mám taky celkem ráda, ale ten nápis na přední straně je už moc, no...
[10]: Já jsem knihou byla také nadšená - ne, že bych si ji úplně nějak zamilovala, ale mám ji rozhodně ráda. Taky se těším na pokračování :)
No jo, sto lidí, sto chutí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama