Jaký je váš názor na mýtické tvory ve fantasy knihách?

15. června 2014 v 21:52 | Mirimë (Karolína Kahounová) |  Další
Dnes jsem tu s dalším článkem.


Myslím, že nadpis je celkem všeříkající. Budu ráda, když do komentářů napíšete své zkušenosti a popřípadně názory.Pokud jste četli moji knížku, víte, že se v ní vyskuje klisna jednorožce jménem Měsíční svit, Pegas Zářící diamant a ohnivý rarášek. Jsou to jediné fantasy bytosti nebo mýtická stvoření, která jsem do prvního dílu zasadila (kromě příšer, ale ty tak úplně za fantasy tvory nepočítám). Proč tohle ale píšu?

Občas čtu fantasy, kde se bájných tvorů nachází nadbytek, až se v nich čtenář téměř nevyzná. Téměř ob stránku se objeví další jednorožec, elf, skřítek, trpaslík, drak nebo obr, kteří jsou v textu ale celkem nepotřební. Autor je do textu někdy zasadil jen proto, že mu jeho dílo tak "připadá víc fantasy" nebo si myslí, že příběh nějak obzvláštní a bude třeba čtivější.

Chápu - někdo říká, že v "pořádné fantasy" se musí více fantasy tvorů projevit. Když se však v 250 stránkovém příběhu v každé kapitole objevují stále noví a noví elfové, jednorožci, pegasové, trpaslíci a kdovíco ještě, jejichž účelem je pouze text více "zaplnit" nebo udělat "lepší fantasy", nepřijde vám to trochu překombinované?

Takže na konec - myslím, že všeho s mírou. V klasické fantasy odehrávající se v jiném světě by se nějaký ten magický tvor asi měl objevit, ale rozhodně je do svých příběhů nezasadujte hlavně jen proto, aby vám text připadal "více fantasy". Na obzvláštění textu, pokud máte nějaký zvláštní nápad, to podle mě můžete jednou za čas udělat. Zdůrazňuji jednou za čas.
Tohle je můj názor a kdybyste měli jiný, klidně pište do komentářů :).


Užívejte si konec školního roku :D,
Karolína
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | Web | 16. června 2014 v 20:48 | Reagovat

Jednu dobu jsem zastávala heslo: Čím víc jednorožců, tím víc fantasy... ;) :)

Co se týče fantasy bytostí, mám výhrady pouze k upírům, jinak mám jakože všechny docela ráda. V knihách mi, jak už jsi zmínila vadí překombinovanost. Někdy až šílené množství druhů, že se divíte, jak se to do dané  fantasy země vlastně vejde a jak to spolu dokáže přežít....

2 Ilía Ilía | E-mail | Web | 19. června 2014 v 15:12 | Reagovat

Mně žádné fantasy druhy přímo nevadí. Sice jsem měla takové malé období anti-vlkodlačství, ale i to je už za mnou, tak jsem v klidu. Já sama píšu fantasy o elfech :D, takže bych do tohoto nejspíš neměla co kecat, ale rozhodně mi nepřipadá vhodné, aby se na každé druhé straně objevil nový druh. Jednou jsem četla fantasy povídku (už strašně strašně dávno), kde se vyskytoval elf. Nekecám. Byla tam jen tahle jediná postava. Nic víc. Ani žádný pegas, upír vlkodlak. Kouzlo tam všeho všudy použil myslím jenom dvakrát a jednou ještě v případě, aby si spravil botu! Člověk by namítl, že to už ani fantasy není, ale  kdybych tu povídku ještě někdy našla, považovala bych to za nález rovnající se objevení Ameriky, protože to bylo jedno z nejlepších fantasy dílek, které jsem přečetla.

3 Sean Sean | 19. června 2014 v 21:33 | Reagovat

Docela s tebou souhlasím, ale pokud je to třeba kniha o elfech a odehrává se v elfích lesech, tak je logický, že tam bude hodně elfů. A ty se můžou přátelit se skřítkami atd...

PS: Máš hezký blog!

4 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 21. června 2014 v 9:49 | Reagovat

[1]: :)

[2]: No, ta povídka vypadá docela zajímavě :)

[3]: Jo, mně nevadí, když je v knížce hodně elfů, kteří se kamarádí se skřítky, pokud tam ale hodně z nich nejsou pouze proto, aby "zaplnili místo" :) A díky za pochvalu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama