Recenze: Povstalecká trilogie - Divergence

2. června 2014 v 15:12 | Mirimë (Karolína Kahounová) |  Další
Vážení,
nejdříve se vám chci omluvit za to, že jsem nesplnila můj slib a minulý ani předminulý týden se na blogu neobjevila ani recenze, ani změna desingu.
Celý víkend jsem si totiž dopisovala čtenářský deník (asi 20 zápisků dá docela zabrat) a poslední dobou se dost učím, protože buď si potřebuji opravit nějakou známku, anebo píšeme čtvrtletky a testy... Zanedlouho také budeme mít zkoušky. Už se na ně fakt "těším" :D.
Ve středu jsem byla v kině na Divergenci. Myslím, že se film celkem povedl. Mno měla jsem docela dost výhrad, ale ty mám snad ke všemu. Musím říct, že v konečném výsledku se mi však film líbil (...ale na knížku stejně ani zdaleka nemá :D).
Ve čtvrtek a v pátek jsem byla na dvoudenním školním výletu, takže jsem v tyto dny taky neměla na blog čas :/.
Doufám, že to chápete. A teď už konečně ke článku...

Napsala jsem recenzi na knížku Divergence od Veronicy Roth. Přečetla jsem ji už před několika týdny (:D), proto na ni nemám takové ty "čerstvé vzpomínky" či jak to říct :D. K psaní jsem se ale nemohla dokopat dřív, proto článek tak pozdě. Mám dojem, že recenze bude trochu zmatená, proto raději od ní nic moc nečekejte :).Název: Povstalecká trilogie - Divergence
Autorka: Veronica Roth
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 344

Oficiální anotace
Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.
První díl dystopické trilogie

Proč jsem si knihu vybrala?
Poprvé jsem o sérii zaslechla někdy v roce 2012. Četla jsem na internetu hodně kladných ohlasů, řekla jsem si, že by to mohlo být zajímavé a že si alespoň první díl někdy přečtu.
Poslední dobou jsem o ní slyšela stále víc a víc a byla jsem na Divergentní trilogii hodně zvědavá. Pak jsem se dozvěděla, že zanedlouho bude film, jehož premiéru v Česku si museli fanoušci vydobít tisíci podpisů v petici, a tak jsem už neváhala a knížku jsem si zakoupila.

O autorce
Veronica Roth se narodila a bydlí v Chicagu. Je jí teprve 25 let, ale psaní se věnuje již od svých dvanácti. Studovala tvůrčí psaní na Northwestern University a nyní pracuje na plný úvazek jako spisovatelka. Jak sama o sobě ráda tvrdí, je šest stop vysoký sci-fi nerd, který oblečený ve svém oblíbeném pyžamu projíždí ve volném čase dlouhé hodiny Wikipedii a který má neskutečné množství různých fobií.
Děj své prvotiny Divergence, jež je zároveň počátečním dílem stejnojmenné trilogie, umístila do Chicaga, které tak dobře zná a miluje. Už její první kniha zaznamenala velký úspěch, když ji prestižní deník The New York Times zařadil na šesté místo v seznamu bestselerů.
Její internetové stránky jsou veronicarothbooks.blogspot.cz

Děj
V budoucnosti je město Chicago rozděleno do pěti frakcí - Odevzdanost, Upřímnost, Mírumilovnost, Sečtělost a Neohroženost. Každá frakce zajišťuje něco jiného - Odevzdanost zabezpečuje správu města, v Upřímnosti jsou schopní a především důvěryhodní zákonodárci, Mírumilovní se starají o zemědělství, Sečtělost posílá inteligentní vědce a učitele a Neohroženost se stará o ochranu města.
Každá frakce přičítá ničivou válku, která probíhala před mnoha lety, něčemu jinému - Odevzdaní sobeckosti, Upřímní pokrytectví, Mírumilovní lidské agresi, Sečtělí nevzdělanosti a Neohrožení zbabělosti. Chicago je obehnáno drátem, aby byli lidé uvnitř města byli chráněni před něčím tam venku.
Každý šestnáctiletý občan si musí při obřadu volby vybrat, do jaké frakce bude patřit. Buď zůstane se svou rodinou nebo přestoupí do jiné (což není tak obvyklé). Nejdříve musí podstoupit talentové zkoušky, které ukáží, kam by se podle svých povahových vlastností hodil.
Jsou i lidé bez frakce, kterým se říká odpadlíci. Ti žijí na ulici a nemají zrovna nejpohodlnější život.
Šestnáctileté Beatrice (později Tris) ve zkoušce vyjde, že je Divergentní, což je z nějakého důvodu nebezpečné. Má předpoklady pro více frakcí - pro Odevzdanost, Sečtělost a Neohroženost. Jakou frakci si nakonec vybere?

Můj názor
Od knihy jsem toho očekávala celkem hodně, protože jsem na ni na internetu četla mnoho velmi kladných reakcí.
Nemůžu říct, že bych se do Divergence hned začetla - ano, autorka má pěkný styl psaní, ale na začátku se mi dost často stávala divná věc. Prostě jsem místy nechápala, jak informace byla myšlena. Když jsem například četla nějaký popis, občas jsem si to hned nemohla představit nebo jsem určitou část musela číst dvakrát, abych ji plně pochopila.
Upřímně, tohle se mi příliš často nestává. Spíš ale byla chyba ve mě, možná jsem na čtení potřebovala víc klidu.
Nestávalo se mi to však pořád a postupem jsem si již vše dokázala představit, jenom části na začátku mi nešely nějak "vstřebat". :(
Kniha je psána ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Tris. Jak jsem už psala, styl psaní mi vyhovoval.
Divergence má přes tři sta stran a proto je zřejmé, že v ní najdeme nudnější části. Většinou mě však čtení bavilo a místy mě úplně pohltilo (teď mám na mysli hlavně druhou půlku knihy). Líbí se mi, že v knížce se pořád něco děje a jen málokdy najdeme taková ta "hluchá místa". Kniha byla akční, velmi napínavá a romantická - s tou romantickou linkou však děj nějak přehlcen nebyl. Jsem také ráda, že autorka sem nezasadila milostný trojúhelník, protože ten mi upřímně poslední dobou dost leze krkem.
Občas jsem se i zasmála.
Svět, do kterého Veronica Roth zasadila děj, je originální a zajímavý. Našla jsem některé nedořešené věci, takové "díry v ději". Jde však o první díl a myslím, že spisovatelka udělala dobře, když nevyzradila hned všechno. Mám tak větší chuť číst dál a přečíst celou trilogii, protože chci zjistit odpovědi na své otázky :).
Postavy. Tris jsem si oblíbila - je statečná, odhodlaná, chytrá a dobře jí to pálí. Někdy se nezachovala tak, jak jsem očekávala, byla trochu nepředvídatelná. V nějakých recenzích jsem četla, že je velice sobecká a namyšlená, já s tím však úplně nesouhlasím. Občas mi přišla maličko sebestředná a místy se k ostatním nechovala zrovna nejohleduplněji a nejlaskavěji, ale to se v její situaci dá snadno pochopit.
Moje nejoblíbenější postava v knize je však Čtyřka. Když tam byla poprvé jeho přezdívka, zírala jsem na papír jak zjara (jak si někdo může říkat podle čísla?!), ale později je jeho přezdívka pochopitelná. On je velmi povahově komplikovaný, ale velice jsem si ho oblíbila. Je záhadný a silný jako mnoho knižních hrdinů, ale má v sobě mnoho originálního a složitého.
Postavy v knize (i vedlejší) jsou podle mého pěkně propracované. Co dodat.
S druhou polovinou knihy se napětí stupňuje. První část jsme mohli sledovat běžný výcvik v Neohroženosti (což je poměrně originální, vezměte si třeba Harryho Pottera - Rowling nikdy nepopisovala normální rok v Bradavicích, kdy se nic divného nedělo). A ten konec... No prostě, wau. Vyvolal ve mně strašně moc emocí. Za něj hodně chválím. Ještě že jsem hned měla po ruce druhý díl :).

Hodnocení
Divergence se mi líbila, podle mě je úžasná. Napínavá a dobře napsaná s celkem neočekávaným dějem.
Samozřejmě jsem našla nějaké zápory (to jsem celá já :D) a stojí mě celkem dost uvažování, jestli mám dát 4 nebo 4 a půl hvězdičky. Já jsem od knihy totiž měla velká očekávání a musím říct, že mne ani přinejmenším nezklamala, a proto dávám...


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aly Aly | Web | 2. června 2014 v 20:22 | Reagovat

Zrovna divergenci čtu a hodně se mi líbí :) uvidíme, jak skončí...

2 Amanda Amanda | Web | 7. června 2014 v 18:43 | Reagovat

Já jsem četla knihu, ale osobně mě to asi neoslovilo natolik, abych četla další díly.

Film jsem neviděla a ani nevím, jestli jej chci vidět.

3 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 8. června 2014 v 18:10 | Reagovat

mi osobně se kniha moc líbila:) Zajímavá racenze:-)

4 Eamane Eamane | Web | 9. června 2014 v 14:46 | Reagovat

Hlavně ať ti ve škole všechno dopadne a na design už se opravdu těším :) ...
Já k této sérii nemám ani co říct, protože jsem ji nečetla a v blízké době se na ni ani nechystám, ale co jsem tak slyšela, tak film zase nic moc :D

5 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 10. června 2014 v 16:20 | Reagovat

[3]: Děkuju :)

[4]: Díky :D
Mně osobně se film celkem líbil...

[2]: Sto lidí, sto chutí :)

[1]: :D

Děkuju vám všem za komentáře XD

6 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 3. dubna 2015 v 10:23 | Reagovat

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

[Smazaný komentář]

Who you are? It's that spam?? I think, yes...

7 WaclawZ WaclawZ | E-mail | Web | 30. dubna 2017 v 20:30 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama