Recenze: První stříbrná kniha snů

1. srpna 2014 v 22:21 | Mirimë (Karolína Kahounová) |  Další
Ahojky,
dnes pro vás mám nachystanou další recenzi, tentokrát na První stříbrnou knihu snů od Kerstin Gier. Užijte si čtení :).


Název: Prvná stříbrná kniha snů
Autorka: Kerstin Gier
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání v ČR: 2014
Počet stran: 352

Oficiální anotace
První díl nové trilogie od Kerstin Gierové, autorky oblíbených Drahokamů!
Tajuplné dveře s klikou ve tvaru ještěrky, mluvící sochy a zdivočelá chůva se sekerou… sny Liv Silberové jsou poslední dobou docela strašidelné. Obzvlášť jeden ji neustále pronásleduje. V tomhle snu je v noci na hřbitově a pozoruje čtyři kluky během jakéhosi podivného magického rituálu.
Ti kluci jsou jí ale povědomí a není to náhoda, skutečně existují, chodí totiž s Liv do školy a vlastně jsou docela fajn. A někteří teda obzvlášť ;)
Opravdu strašidelné - ještě strašidelnější než jakýkoli hřbitov v noci - je to, že tihle kluci o ní vědí věci, které by ve dne nikdy nahlas neřekla, leda ve snu. Jak je tohle možné? Je to pořádně zamotaná hádanka, ale hádankám nemohla Liv nikdy odolat…

Proč jsem si knihu vybrala?
Už před nějakou dobou jsem četla Drahokamy také od Kerstin Gier, které se mi moc líbily. Byla jsem zvědavá na její novou knihu, a tak jsem se do ní pustila :).

O autorce
Kerstin Gier se narodila roku 1966. Studovala germanistiku, hudební vědu a anglistiku, nakonec však má diplom z psychologie komunikace. Svoji první knihu, která se hned proslavila, vydala jako nezaměstnaná učitelka roku 1995. Do světa prorazila se svou trilogií Drahokamy, podle jejíž prvního dílu byl v roce 2013 natočen i film.
Žije s rodinou a dvěma kočkami nedaleko Kolína nad Rýnem.
Její internetové stránky jsou: http://kerstingier.com
Děj
Skoro šestnáctiletá Liv Silberová, její mladší sestra Mia, fenka Betynka a německá chůva Lottie se velmi často stěhují kvůli povolání matky dívek - je literární vědkyně. Teď dostala místo na Oxfordu, takže se pro změnu všichni usadí do Londýna. Ale jejich máma si našla přítele Ernesta Spencera, a proto je rozhodnuto, že budou společně bydlet v domě. Tím sestry získávají dva nevlastní sourozence, Florence a Graysona.
Všechno se ale zamotá, když se Liv začnou zdát zvláštní a velmi živé sny. V každém se objevují zelené dveře s ještěrčí klikou. Když jimi dívka projde, octne se v dlouhé chodbě plnou dalších různorodých dveří. Když má na sobě Graysonovu mikinu, kterou jí jednou půjčil, když se polila, může vstoupit do dveří, které by mu mohly patřit. Pak se ocitá v jeho snu.
V jednom ze snů se setká se čtyřmi kluky, kteří chodí na její střední a jsou tam polulární - Graysonem, Jasperem, Henrym a Arthurem. Ve snu provádějí jakýsi podivný magický rituál a co je horší... v realitě o ní někteří vědí věci, které se mohli dozvědět pouze z tohoto snu! Navíc mají záhadné poznámky, kterým chce Liv přijít na kloub...

Můj názor
Knížka je psána ich formou z pohledu hlavní hrdinky Liv. Autorka má vtipný a jakoby odlehčený způsob psaní (stejně jako u Drahokamů!), a také proto jsem se do příběhu hned začetla. Pozor - je hodně návykový :)! První stříbrná kniha snů je přímo naplněna tajemstvími a já jsem byla napnutá, jak se to bude vyvíjet dál.
Moc se mi líbí nápad se sny a celkové jeho zpracování. Připadalo mi zábavné číst, jak Liv postupně všemu přichází na kloub a dozvídá se pravdu... Jsem ráda, že Kerstin do knihy nevložila nějaký přeslazený milostný trojúhelník nebo i "víceúhelník" (to by se ostatně mohlo z anotace zdát). Romantiku tu najdete, ale pouze jako "třešničku na dortu".
Liv jsem si oblíbila. V něčem je hodně podobná Gwendolyn (třeba ve způsobu myšlení nebo ve vtipnosti), ale v dalších věcech naprosto rozdílná, třeba v příbuzeneckých vztazích nebo v tom, že umí kung-fu. (Promiňte, ale já pořád první díl trochu musím srovnávat s Drahokamy... :(.) Ze čtyřky kluků jsem měla nejradši Henryho Harpera. Občas mi lezlo krkem, že byl tajemný a odpovídal jenom na otázky, které mu vyhovovaly (:D) a docela často si dělal srandičky, ale vždy to myslel dobře. Taky mi připadalo, že je to docela romantik a je inteligentní. Grayson bral celou věc se sny a s tím "dalším" (nebudu spoilerovat :D) velmi vážně a pořád se o Liv staral. (Myslím, že se hodil jako nový starší bratr.) Jasper byl strašně nepraktický, upovídaný, hloupý, troufalý a trošku úchylný. Často jsem se jeho chování musela při čtení pošklebovat. Na Arthura příliš názor nemám (hlavně kvůli tomu konci) - asi jenom že to je zazobanej krasavec, který si nepamatuje jména.
Nebudu vyjmenovávat už moc dalších postav (kterých se v knize vyskytuje věru spoustu :D), pouze napíšu, že jsem neměla ráda Florence a Persephonu. Jo a ještě něco... Livina a Miina máma mi přišla trochu divná a střelená.
Líbilo se mi, že kniha byla prokládána články z blogu Plesky třesky, který je plný drbů o Frognal Academy, kam Liv s Miou chodí. Přišlo mi to jako osvěžení. Píše ho jistá Secrecy a mně doteď vrtá hlavou, kdo za ní má prsty.
Konec byl z mého pohledu překvapivý (a strašně chci vědět víc o Anabel, tak uvidíme v dalších dílech)! Jenže bohužel ho zkazilo to, jak byl stručný a autorka ho "utla". Mohla se rozepsat mnohem víc!
Dojem z čtení mi chvílemi zhoršily různé překlepy, které se v knize vyskytují. Pak jsem si všimla, že Kerstin někdy opakovala slovo "být" ve všech jeho možných skloňování na místech, kde by se dal nahradit jinými, a podle mě vhodnějšími slovesy. To jsou ale spíš takové maličkosti.
Kniha mě rozhodně nenudila a nenašla jsem v ní prázdná neboli nicneříkající místa. Přesto, když si celý děj přehraji v hlavě, vlastně zjišťuji, že se v ní ani tolik věcí důležitých pro děj nestalo.

Hodnocení
Takže... Byla to zajímavá, napínavá kniha plná tajemství, okořeněná špetkou romantiky. Často jsem se při čtení smála vtipům, které se v příběhu dost objevují. Když srovnám první díl Stříbrné (tušíte, proč se vůbec tak jmenuje? protože Liv má v příjemní Silber?) s Drahokamy, dojdu k závěru... že Rudá jako rubín líbila asi víc. Ale je to hodně těžké posoudit, neboť každá z knih je úplně o něčem jiném...
Strašně se těším na další díl, který prý v ČR vyjde už na podzim!
Můj konečný "verdikt":
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 2. srpna 2014 v 21:43 | Reagovat

Zapomněla jsem napsat, že tu týden nebudu, jsem na táboře.

2 Amanda Amanda | Web | 2. srpna 2014 v 22:22 | Reagovat

Opět povedená recenze. O knize jsem toho už hodně četla, ale knihu samotnou nikoliv.

3 Infinity Infinity | Web | 5. srpna 2014 v 10:20 | Reagovat

Krásná recenze. Dlouho jsem se nedokázala rozhodnout, zda se do této knihy pustit nebo ne, ale díky tvé recenzi jistě vím, že si knihu musím přečíst. :)

4 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 10. srpna 2014 v 17:38 | Reagovat

[2]:

[3]: Děkuju :)

5 Kate Kate | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 14:56 | Reagovat

Učitě by mi to nevadilo. :)
A recenze je hezká, já si chci knihu taky přečíst :)

6 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 12. srpna 2014 v 15:14 | Reagovat

Díky :)

7 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 12:59 | Reagovat

Knihu bych si moc ráda přečetla :))
Recenze je zajímavá, překlepy mě taky hodně štvou ^^

8 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 22. srpna 2014 v 20:47 | Reagovat

[7]: Kuju :D

9 BenyB BenyB | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:02 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama