Povídka č. 3: Doteky lásky (Vyber si) + jiné informace

9. března 2016 v 19:49 | Mirimë (Karolína Kahounová) |  Blog
Ahoj!

Název článku už napovídá, o co dnes půjde - a hned se na to vrhám :)...Pod příspěvkem Anketa: Blogerská soutěž (aneb Články, předveďte se!) dole nezahlasoval dostatečný počet lidí (myslím, kolik bych potřebovala, abych měla zhrubna objektivní výsledky). Ale i tak napíši, co vyhrálo: LBA od Amandy s Blog slaví 1 rok! (oba po dvou hlasech).

Dostávám se k dalšímu bodu dnešního článku, a jím jsou povídky. Uvědomila jsem si, že jsem se tady ještě nikde nepochlubika, že minulý rok jsem vlastně napsala 6 příběhů (povídek) do soutěží! To je na mě velké číslo, většinou jde asi o 2... (Navíc jsem ve 2015 uspěla přesně s polovinou z nich, tedy se 3.) 2015 byl prostě z hlediska soutěží můj plodný rok :D. :3

V tomhle článku z prosince jsem se zmiňovala o povídce do Literární kavárny jménem Ztracené vzpomínky. Pod jmenovaným příspěvkem máte anketu, jíž se zúčastnili 4 lidi. To mi přijde málo, když porovnám s příběhem o cikánovi... Proto vás na Ztracené vzpomínky ještě jednou upozorňuji. Vím, že jsem o nich tehdy nenapsala ani v nadpisu článku (nyní napraveno) a v takovém dlouhém sloupu textu se informace o nich dala lehce přehlédnout...


Na řadě mám další (už třetí) příběh z roku 2015. Ano, je jím opět článek, který na tomto blogu můžete najít! Ale nebojte se - všechny následující soutěžní povídky už tady nikde schované nemám :D. Chvilka napětí - schválně si tipněte, o jaký jde...
...Možná jste odhadli správně, že mám na mysli Vyber si, kterou jsem do soutěže přejmenovala na Doteky lásky (zde) - pouze jsem ji od té doby lehce upravila.

A něco o daném příběhu? Vím, že když jsem si jej s jistým odstupem času znovu přečetla, působila na mne úplně jinak, než když jsem ho psala... Lehčeji a ne tolik naléhavě... Je to zřejmě z malé části uzpůsobené změněným názvem. Nepamatuji si, že bych takový rozdíl týkající se mého psaní někdy jindy pocítila.
Každopádně, Doteky lásky pro mě nemají obrovský význam jako už několikrát zmíněné Ztracené vzpomínky.

Doteky byly uveřejněny v Našem světě. Na tuto soutěž mám hezké vzpomínky, byla jsem na jejím vyhlášením v Praze na Veletrhu knihy :). (Myslím ten veletrh, který každoročně probíhá v květnu v budově Výstaviště Holešovice...) Ocenili mě čestným uznáním - v Našem světě vždy dostane čestné uznání deset lidí. Nevyhlašují se první, druhá, třetí místa...
Jsem ráda, protože Náš svět je do patnácti let - proto bych tento rok již nemohla přispět...

Každopádně bych byla ráda, kdybyste si Doteky lásky přečetli a zahlasovali dole v anketě :).

Mějte se krásně,
Karolína
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Norrora Norrora | Web | 11. března 2016 v 21:10 | Reagovat

1. S dovolením nebudu hlasovat v anketě, radši se vyjádřím slovně.
2. Nevím, jestli je to povídka. Nejsem zas takový teoretický odborník (a už vůbec ne praktik, umím převážně kritizovat :D), ale připadalo mi to spíš jako... nahromaděné pocity. Monolog. Monolog popsaný zčásti zvnějšku.
3. Náhlá narušení atmosféry. (Proč jsem si vzpomněla na duhu? :D) Dvojitá interpunkční znaménka, "Tadá!!" a podobně.
4. "V hlubokých očích smaragdové barvy se jí odráželo hluboké zklamání..." - zřejmě úmyslné opakování, ale ta barva je snad větší klišé než slavné "havraní vlasy".
5. Osobně mám úchylku na psaní kurzívou. (Myšlenky hrdinů, telepatická komunikace (dá se mluvení umělé inteligence v něčí hlavě stále ještě označit za telepatii?), občasné zdůraznění slova v přímé řeči...) Vítej v klubu. :D
6. Závěr: Je to hezké. Něco takového bych nikdy nenapsala. (Tematicky. Možná proto, že bych podobnou hrdinku po pár odstavcích nechala zastřelit vesmírnými piráty. Počkat, to už jsem vlastně udělala... :D)

2 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 14. března 2016 v 20:17 | Reagovat

Díky za takový dlouhý komentář, udělal mi radost :). Nyní se vyjádřím k několika bodům:
2) No, máš pravdu, tahle povídka opravdu není povídkou. Nazvala jsem ji tak, protože jsem zvyklá mé práce do soutěží jmenovat povídkami. (Spíše do nich přispívám opravdovými příběhy s dějem...) Nějak jsem se nezamýšlela nad přesnou definicí, co daný text vlastně je... :D
3) Náhlá narušení atmosféry jsou v Dotecích úmyslná. A já vím, mám takovou úchylku někdy psát !! namísto !. Myslím to tak, že dva vykřičníky jsou ještě jednou tak důrazné nežli jeden. Ale na druhou stranu tohle může působit trochu rušivě (jde asi o nezvyk)...
4) No, je pravda, je to klišé :D. Měla jsem použít jiný výraz popisu...
5) To jsem ráda :D.
6) Děkuji ti :).
Jsem ráda, žes mi něco takového napsala :).

3 Norrora Norrora | Web | 14. března 2016 v 21:17 | Reagovat

2) Budeme to interně nazývat povídkou. Některé malé děti nazývají tři popsané stránky knihou, takže tohle je ještě dost... povídkovité. :D ("Lyrický obraz"?)
4) (z jednoho mého příběhu :D)
(holka vyplňuje dotazník)
Tolia: "Oči? Ledově modré s nádechem blankytu, že jo?"
(její kamarád kyborg s umělou inteligencí v hlavě)
Jonah: "Ne. Převážně 4f8e96."
5) Jaké další úchylky máme společné? :D Záliba v týrání postav, aby se mohly vrátit velice naštvané a nebezpečné? Cupování kapitol na kousíčky? Čtení hromady článků o psaní? Tři tečky? Psaní slov jako "cokoliv" zásadně s "v" na konci? :D
Kdybys někdy potřebovala něco-jako-konstruktivní-kritiku, vivisekci textu, stačí napsat článek. Objevím se. :D
(Mimochodem, nezkusíš taky nějaký článek o psaní? Cítím se blbě, když já, strašná nepříjemná amatérka, radím ostatním a ty ne... :D)

4 Broken girl Broken girl | Web | 17. března 2016 v 20:06 | Reagovat

Já jsem se taky chtěla účastnit soutěží s povídkami apod., ale povedlo se mi to jenom jednou a příští úterý je vyhlášení, tak jsem zvědavá ;)

5 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 17. března 2016 v 20:38 | Reagovat

[3]: Jo no, občas si nějaký ten článek týkající se psaní ráda přečtu :D.
Hele, tři tečky zrovna ráda používám... Je vidět, že nás spojuje úchylek víc než dost (možná by se ještě našly další xD). Je zvláštní, že navzdory naše psací podobnosti já většinou slova jako "cokoli" píši bez v na konci... No, i když lidé v mém okolí to vyslovují spíš s ním :D.
Další mé (zlo)zvyky:
Dávat slova do úvozovek i tehdy, když nejsou nutná.
Dvě interpunkční znaménka namísto jednoho (!! nebo dokonce ?!, !?) - lépe pak vyjádřím, jak určitá věta byla myšlena... Jo, to mi připomíná, že někdy píši i např. ...! :)
Dříve jsem na počítači v souborech podtrhávala - ano, čteš správně - slova pro zdůraznění. Mno, vypadalo to divně, a tak jsem přešla ke kurzívě nebo ZVĚTŠENÍ :D.
Ráda se při psaní vyřádím na citoslovcích... Takže v mých textech můžeš najít "výplody" typu "ehhhrm", "hmmmm"...
Používám různá přirovnání, metafory a podobně.
Občas do určitých vět nebo informací v textu zasazuji různé skryté významy, jinotaje... ("Čtení mezi řádky." :D Ale baví mne to.)
Někdy používám ironii ne jen v přímé řeči... Takže pak si říkám, zda by většina čtenářů pochopila, že to vlastně je ironie :D :).

Ták, to by byla alespoň část :D. Možná, že něco společného ještě najdeme.
Jsem ráda, že mám novou čtenářku. Můžu se zeptat, co tě na mém blogu zaujalo...? (Mimochodem, na ten tvůj se určitě mrknu a přečtu si něco :).)

(Jednu dobu jsem přemýšlela, jestli nezkusím články o psaní, ale nakonec jsem tento nápad kvůli několika důvodům zavrhla. A kdybych se do toho pustila, muselo by to být určitě na více než jen jeden příspěvek :).)

6 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 17. března 2016 v 20:40 | Reagovat

[4]: Tak to ti držím palce! :D

7 Norrora Norrora | Web | 16. dubna 2016 v 20:24 | Reagovat

[5]: (Měla jsem utkvělou představu, že jsem na tenhle komentář už dávno odpověděla... :D)

Na tvůj blog jsem narazila vlastně náhodou. Zaujalo mě především to, že se ti podařilo vydat knížku. (Párkrát jsem závistivě kopla do nejbližšího předmětu. (Ta židle a levý palec na noze mi to stále vyčítají.) Pak jsem si vzpomněla, že dokud nemám nic napsaného, nemůžu ani uvažovat o nějakém obesílání nakladatelství... :D)

(Smím se zeptat, jaké jsou ty důvody? Pokud to tedy není příliš soukromé etc.)

P.S.: Nelekej se, pokud budu občas působit jako přehnaná fangirl a stalkerka. Lepší způsob seznamování neznám. :D

8 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 29. dubna 2016 v 15:34 | Reagovat

[7]: Jojo, tyhle způsoby seznamování jsou náhodou dobré :D.

Co se týče článků o psaní...
-Nejsem si jistá, jestli mám dostatečné zkušenosti na to, abych je mohla vytvářet :).
-Pak mi přijde dobré, když by takové příspěvky vycházely v nějakém přibližném intervalu (např. jeden za 10-14 dní...). A ne sem dávat něco, co by pokaždé vyplňovaly čtvrtroční pauzy :D.
No dobře, mohla bych takové články o psaní publikovat dvakrát do měsíce, ale... Nechci, aby můj blog byl zahlcený pouze těmito příspěvky. Bohužel, na stránky mi nezbývá mnoho času - mám i jiné zájmy atd.- (a kvalitní a dlouhý článek o psaní ho vyžaduje dost - zvlášť, kdyby se blog.cz zase sekal xD, jak rád dělává) - asi bych nemohla psát např. každý týden jeden nový článek...
:) Takže, zbývají mi dvě varianty: a) psát na blog pouze rady o psaní, za b) publikovat zde příspěvky různorodého charakteru... Já jsem si vybrala druhou možnost :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama