Recenze: Hunger Games (2)

11. listopadu 2018 v 19:10 | Karolína Kahounová |  Další
Omlouvám se za rozdělení na 2 části. Bohužel, dovolený počet znaků na jeden článek je maximálně 40000...


Můj názor
Dějově je film lehce pochopitelný, poměrně jednoduchý. Docela solidně se drží své předlohy, některé scény byly vynechány, není jich přidáno moc navíc - ty by mohly být zbytečné. Jde v něm hodně vidět a poznat zvláštní vůli přežít, zvláště ve vypjatých situací. Tyto situace bývají bojového rázu, počítám však mezi ně například i důležitou scénu pro celý další příběh, kdy se vybírají splátci dvanáctky a Katniss se rozhodne jít do Hladových her místo své sestry, kterou má velmi ráda (jak jde poznat zvláště z knihy). Tato láska k sestře, k příbuznému, není ve snímku dost vyjádřena, ačkoli je to důležité i pro další děj - další díly. Ale chápu, že třeba tvůrci nevěděli, jestli se další knihy zfilmují... Tento film měl úspěch. Právě pomohl i proslavit knihy. Bez něj by tak populární jistě nebyly. Také proto zřejmě první díl nese pouze název Hunger games, bez podtitulu.
Boje se mi líbily... jak jsou zfilmované, vymyšlené i jak jsou hrány. Někomu může vadit, že nejsou více do hloubky a lépe vykresleny vztahy, pak zvláště vztahy mezi soupeřícími postavami na život a na smrt, ale právě v knize (v prvním díle) na to není dán moc důraz. Na jednu stranu je dobře, že vztahy nejsou tolik rozvinuty, protože až pak, jak budou knihy vyvrcholovat, se ukážou, a něco ve vztahovém ohledu bude možná překvapivé. Nesmíme zapomínat, že film se natočil na motivy knižní trilogie, a zde jde o první díl. Na druhou stranu by někomu mohla jistá "plochost" v tomto směru vadit a film mu/jí bude kvůli tomuto pro něj nedostatku připadat plochý, nezajímavý. Já se řadím k první skupině. V Hunger games se jinak vyskytuje dostatek postav, aby vznikly rozvinuté vztahy. Mně osobně se líbí, že v tomto směru nezabíhá příliš do detailů, že nezobrazuje vedlejší postavy, které jsou nedůležité, spíše se soustředí na hlavní, tedy na Katniss a Peetu, taktéž splátce z dvanáctého kraje. Tohle mne ale zamrzelo: ve filmu nejsou na rozdíl od knížky tolik vidět myšlenky hlavní postavy, Katniss Everdeen. Pro děj jsou sice určující, ale chápu, že to bylo těžké zobrazit. Jennifer Lawrence (jde mimochodem o oscarovou herečku) ji zahrála bravurně. K jejímu výkonu se však dostávám až níže...
Z hlediska střihu... někdy mi přišlo, že byly Hunger games useknuty na špatném místě.
Hudba se mi vskutku líbila. Krásně snímek podkresluje a dodá mu na atmosféře. Věřím, že kdybych si nějakou skladbu, která zazněla ve filmu, pustila bez toho, aniž bych něco sledovala, zamrazí mě, možná se budu dokonce bát. Některé melodie se opakují... mimo jiné jsem si čas od času povšimla, že jsou ozvláštněny o nové prvky. A jednotlivé scény se tak k sobě hodí... A jsou od sebe rozeznatelné, kdyby se na to člověk zaměřil.
Herecké výkony hlavní herečky této role jsou úžasné. Zahrála vskutku bravurně. V záři jejího umu se představitel Peety, Josh Hutcherson, tváří ne tolik přesvědčivě, nepřišlo mi, že je tak autentický, nehraje tak výborně jako Jennifer Lawrence. Musím ale podotknout, že když jsem se zaměřila čistě na jeho podání coby Peety, došla jsem k závěru, že Peetu zobrazuje věruhodně.
Přestože ostatní postavy nebyly tolik charakterově ztvárněny, pozorně jsem je sledovala. Hodnotím celkový výsledek snažení herců v jejich rolích nadprůměrně.
Kniha se mi zamlouvala více.


Mé hodnocení: 76 %

Převládá akční podívaná, kde děj a svět v budoucnosti není tolik znázorněný a vykreslený.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama